VUP Page

Akce

- u download fajů je vše ve wordowkým "Web layout" - je třeba to tedy (ikonu vpravo dole vedle zoom amountu) zakliknout.

Úvodem

- rozpis co a proč lze kdy nejlépe vidět - check/ download.
- skymap - zatím jen léto (jpg) - check/ download.
- Mapu je třeba stáhnout a ideálně hodit do editoru (PS) - aby se dalo lehce zoomavat.
- skypam - zatím jen léto (psd) - check/ download.

Jednotlivé ekšn

27. 3. - nechtěl jsem, aby se seřízení skopu natáhlo do novýho roku, tak jsem na silváče konečně skop kolimoval. Nevím jestli můžu knihu New Pespective on Newtonian Collimation doporučit (pokud člověk nemá pech a laser i focuser jsou seřízený, skop není totálně off a pokud mu stačí skop seřídit mírnix týrnix, laser podle mě stačí) ale pokud někdo rozebere skop na šroubky a pak se nedaří ho pořádně kolimovat, knížka zmiňuje jednotlivé body, kvůli čemu to může bejt (což se podle mě hodí – nebo aspoň mě se to hodilo) a pak letmo popisuje jak je nastavenej správně kolimovanej skop. Nicméně u mě byl asi největší problém špatně seřízený laser (což mě (na rozdíl od autora) upa nenapadlo, že i laser a focuser se musí seřizovat), ale i se seřízeným laserem je podle mě (i autora) podstatně přesnější Cheshire (nemluvě o tom, že je to mnohem přirozenější proces, protože primární i sekundární sklo vidí člověk najednou a to i pokud jsou hodně off - což po rozebrání skopu většinou bejvá). Autor knihy pracoval za války v ponorce jako navigator, kde určoval polohu pomocí hvězd, takže nějakou praxi určitě má.))
Jak na sviň, ikdyž do tehdá bylo skoro pořad počasí na stargazing, po silváči se počasí poprvé vyjasnilo až ke konci ledna (takhle dlouhý zatažení jsem ještě neviděl)). Enyvej kvůli pandě jsem zatím jen z domu sledoval Měsíc. Ale na časy se blýská.
Rozdíl mezi správně seřízeným a nekolimovaným skopem je mazec. Že skop není kolimovanej lze poznat i podle porovnání digitálního zvětšení se zvětšením v okuláru. Pokud má digitální zvětšení čistější pics, něco je logicky špatně. Nejsem optik, ale asi to je tím, že obraz v centru je nejostřejší (aspoň u parabolických skel s coma correctory) a pokud se zvětší část obrazu mimo střed, je to logicky víc rozmazaný. Nicméně samotný post-zvětšení vždy sníží kvalitu obrazu.
1.12. - koupení Cheshire se trochu zkomplikovalo mojím požadavkém, že nesmí být z Číny. V Supře mi typek na férovku řekl, že z NeČiny to objednat neumí. Takže jsem dlouhlo lovil, až jsem na ebayi našel třikrát dražší upa stejnej Cheshire jako z Číny od Starwatcheru (z Taiwanu). Je sice jasný, že tady se dělají dost poděly a co je z Taiwanu, může být z velký části z Činy, ale je to pořád aspoň z části Taiwan a kdy jindy ho podpořit než teď, Takže já jsem z obliga.
Cheshire došel v polovině října, ale bez manuálu - což je jasný (ke klavíru taky není manuál). V polovině listopadu jsem vzdal, že na to příjdu sám a objednal si knížku na kolimaci, která dnes (podle trackingu) dorazila do Čech. Takže tenhle týden bych mohl skop konečně složit.

21. 8. - nedávno jsem checkoval Jupiter s 8mm okularem a 4 mm už byly rozmazaný, patrně zejména proto, že skop nebyl dobře kolimovanej, tak jsem si říkal, že ho ryhle rozeberu, vyčistím a rychle složím - kolimuju a obratem checknu Jupiter s 4mm. Ehmm. Skop je jestě teď - po víc než třech měsích - rozloženej)).
Potřebuju Cheshire (ke seřízení- kolimace sekundárního skla (zaboha to teď jen s laserem nedávám) ) a rovnou i cls filtr stačí na okulár (doufám že poslední kus mozajky). Takže uživejte dnešní stargazing..))

6. 8. - opět by mohla být super obloha a zítra asi taky, kdyby dnes 22: 22 nestrašil měsíc (navíc v úplňku) a jak nasviň mám enyvej auto do konce tejde u klempíře..

14. 7. - s menším spoždění se čeká na první noc - 2h okno - s oblačností pod 10 % a bez měsíce (což lze odhadnou bohužel jen dva daný dopředu a teprve daný den to lze opravdu potvrdit) Jak jsem již řekl může to trvat i 10-14 dní.